Вже майже готово!
© 2021 · сайт корпорації Arterium

Що таке синдром діабетичної стопи та як йому запобігти

Яке взуття вибрати, як правильно доглянути та до кого звернутися, якщо у вас проблеми з ногами при діабеті? Ці питання — лише частина з усіх, що можуть турбувати людину з діабетом. Але не час непокоїтися! Пора вчитися запобігати ускладненням на ніжки у разі діабету.

Що таке діабетична стопа

Синдром діабетичної стопи — збірне клінічне поняття. Це комплекс симптомів, які можуть виникати від цукрового діабету або будь-якого тривалого (чи «хронічного») ускладнення цукрового діабету на стопі (стопах) пацієнта.

Як виглядає діабетична стопа

Такий стан призводить до появи набряків на ногах при діабеті та виразок на стопах. А це значно збільшує ризик ампутації нижньої кінцівки та, відповідно, скорочує якість та тривалість життя пацієнта.

Ось чому дуже важливо вчасно запобігти розвитку таких ускладнень та займатися профілактикою появи діабетичної стопи! Адже незнання основних помилок та правил догляду можуть призвести до небезпечних наслідків.

За даними статистики, 33% випадків розвитку трофічних виразок у людей з діабетом спричиняє носіння тісного та незручного взуття. А ось носіння терапевтичного взуття на 30,6% знижує ризик появи виразки стопи протягом 1 року.

З чого все починається

Є два основні механізми ураження стопи при цукровому діабеті:

 1. Перший починається з ураження судин. Погане кровопостачання веде до того, що навіть маленька ранка не заживає або загоюється дуже довго.
 2. Другий — із пошкодження нервових закінчень. У такому випадку людина перестає відчувати холод / тепло, дотики, травматичні моменти на стопах. Може минати цілий день із камінцем у взутті без відчуттів. Або хвора людина може наступити на цвях і навіть не помітити.

І найгірший варіант — це поєднання двох механізмів у однієї людини.

Хто в зоні ризику

На жаль, це люди з діабетом. І під найбільшою загрозою — пацієнти з хворобою першого типу. Оскільки зазвичай це люди працездатного віку, молодь, яка хоче та мусить вести активний спосіб життя.

Що робити

Лікувати діабетичну стопу потрібно обов’язково. Але спершу зрозуміти, що 90% успіху лікування залежить від вас. А після цього запам’ятати 4 золоті дії, що допоможуть запобігти розвитку ускладнень для ніжок:

 •   щоденний самоконтроль рівня цукру;
 •   самостійний огляд ніг декілька разів на день;
 •   перевірка взуття перед взуванням;
 •   дотримання гігієни та догляд захисними кремами.

«У мене діабет, але жодних проблем із ногами не маю. Що робити?»

Кожні 6 місяців проходити контроль у кабінетах діабетичної стопи. Для того щоб:

 • слідкувати за станом у динаміці;
 • бути весь час під наглядом спеціаліста;
 • вчасно розпочати лікування.

Як бути, якщо проблеми з ногами вже почалися

Окрім вищезазначених порад, звернути ще увагу на харчування. Адже наш раціон — основа здорового життя. 50% раціону має складати «зелень». Адже вона не тільки не підвищує вміст глюкози в крові, а ще є великим джерелом мікроелементів для нігтів, шкіри, волосся, нервових закінчень. З раціону треба виключити жирне, гостре, смажене.

Носити спецвзуття. І для цього є дві причини:

1. Спецвзуття знижує тиск на 30%.

Це важливо, адже одна з головних причин ампутації стопи — невеликі натоптані, які потім перетворюються на виразки. А виникають вони через неправильне розподілення навантаження. Ось і виходить, що стопа весь час отримує тиск в одне й те саме місце, клітини не встигають регенеруватися й відмирають.

2. Спецвзуття не перенавантажує суглоби.

Адже через неправильний вибір взуття людина може відчувати біль у колінному чи кульшовому суглобах. Медикаментозне лікування в такому випадку не буде ефективне. Тому що спершу треба усунути причину — неякісне взуття.

Основні критерії правильного вибору безпечного взуття:

 •   правильно вибраний розмір;
 •   м’який «той, що дихає» матеріал;
 •   ригідна протиударна підошва.

У пацієнтів зі втратою чутливості примірка взуття здійснюється спеціально навченими професіоналами — механіком зі взуття або сертифікованим подоортопедом (подологом).

Яке буває ортопедичне взуття

1. Лікувальне взуття.

Призначається відразу ж після операції або лікування виразок. Серед них користувацькі сандалі (відкритий носок), лікувальне взуття теплої форми (закриті пальці) і післяопераційне взуття.

2. Поглиблене взуття.

Це, як правило, спортивне або взуття оксфордського типу з додатковими 1-2 см глибини по всій довжині та ширині устілки. Це дозволяє збільшити обсяг для розміщення будь-яких необхідних вставок або ортезів і деформацій, здебільшого пов’язаних із діабетичною стопою.

3. Зовні модифіковане взуття.

Наприклад, коли зміна форми підошви необхідна для додаткової амортизації або стабілізації.

4. Ортези або вставки.

Ортез — це устілка, яка забезпечує зниження тиску та амортизацію стопи. Обидві виробляються індивідуально на замовлення хворого у випадках важких деформацій.

Тому, якщо бачите проблеми з ніжками  або відчуваєте біль у суглобах при цукровому діабеті — не чекайте ускладнень! Не терпіть болі в ногах при діабеті. Обов’язково відвідайте лікаря. Залежно від характеру проблеми це може бути дерматолог, хірург, ортопед або ендокринолог. А якщо є можливість — зверніться до спеціального фахівця — подолога.

Поширити у Facebook