Кетоацидоз при діабеті: ускладнення, про які необхідно знати
Діабет — не вирок. А як щодо гострих ускладнень? Що таке кетоацидоз при діабеті та чим він небезпечний? Які його причини розвитку, перші симптоми та основні загрози?
Що таке кетоацидоз
Кетоацидоз — це накопичення в крові надмірної кількості кислих продуктів життєдіяльності (ацетону, ацетооцтової, ß-оксимасляної кислот). Це свідчить про суттєві порушення вуглеводного та жирового обмінів. Такий патологічний стан виникає при різкому дефіциті інсуліну. Немає інсуліну — не використовується природне джерело енергії (глюкоза). І організм починає розкладати альтернативне джерело енергії — жири. Як результат — рівень цукру значно підвищується та в сечі з’являється ацетон.
Які причини розвитку кетоацидозу при цукровому діабеті
Появі цього ускладнення можуть сприяти:
- помилки інсулінотерапії
- недбале ставлення до лікування діабету пацієнтом (порушення дієти при кетоацидозі, пропуски ін’єкцій інсуліну, вживання алкоголю і т.п.);
- гострі захворювання (особливо гнійно-інфекційні та судинні: інсульт, інфаркт міокарда);
- фізичні та психічні травми;
- вагітність;
- хірургічні втручання.
Чим страшний кетоацидоз
Форми кетоацидозу можуть відрізнятися ступенем порушення свідомості, а також вираженості та розвитком кетоацидотичної коми. Такі хворі поступають у відділення інтенсивної терапії.
При цукровому діабеті 1-го типу ризик розвитку кетоацидозу в 3-4 рази вищий, ніж при діабеті 2-го. Але всі діабетики — в зоні ризику.
Тому якщо ви або хтось із ваших близьких страждає на діабет — варто обов’язково знати симптоми хвороби! Ці знання допоможуть якомога раніше виявити діабетичний кетоацидоз. Адже його варто лікувати як серйозний невідкладний стан та діяти максимально швидко.
Симптоми та ознаки діабетичного кетоацидозу:
- виражена слабкість, що наростає;
- сонливість;
- біль в животі, нудота;
- прискорене серцебиття;
- кислий запах з рота;
- сплутаність свідомості, дезорієнтація;
- непритомність;
- кома.
Якщо у вас діабет та ви помітили перші симптоми кетоацидозу — не чекайте! Варто одразу діяти.
Що робити
- Перевірити сечу на ацетон.
Це можна зробити за допомогою спеціальних тест-смужок, які продаються в аптеках. Людям із діабетом першого типу лікарі радять мати такі смужки в аптечці вдома. Аби під час першої необхідності — вони вже були під рукою.
- Виміряти рівень цукру в крові на глюкометрі.
Якщо реакція на ацетон позитивна та/або цукор в крові значно підвищений необхідно повідомити свого лікаря та викликати швидку! Невідкладна допомога при діабетичному кетоацидозі та наступне лікування кетоацидозу — обов’язкові.
Як уникнути розвитку кетоацидозу
- дотримуйтесь дієти;
- контролюйте рівень глюкози в крові вдома на глюкометрі;
- вчасно звертайтесь до лікаря, аби при необхідності провести корекцію лікування та уникнути високого цукру.
Діабетикам, які регулярно проводять самоконтроль та отримують адекватне лікування, кетоацидоз і коматозні стани не страшні та розвиваються вкрай рідко. Тож, будьте до себе уважними.