Вже майже готово!
© 2021 · сайт корпорації Arterium

Правила догляду за ногами та нігтями при діабеті

«Ахіллесовою п’ятою» пацієнтів із діабетом є ноги. Хвороба уражає і нерви, і судини. До того ж через підвищений вміст глюкози відбувається ураження нервів втрачається усі види чутливості (температурна, больова, тактильна, температурна, вібраційна) шкіра стає тонкою, сухою, схильною до тріщин та вкрай вразливою до травматичних пошкоджень, зникають її еластичність і пружність.

Тривожні прапорці. На що слід звернути увагу

Оглядати стопи потрібно щовечора при гарному освітленні, використовуючи дзеркальце чи залучивши родичів. Не варто ігнорувати такі зміни, як почервоніння шкіри, потемніння нігтьової пластини, вростання нігтя, свербіж та зміни кольору нігтів, що може вказувати на грибкове ураження, порізи, подряпини, мозолі, ороговіння, деформації стоп, «відбитки» взуття на шкірі кінцівок.

Що НЕ варто робити, якщо у вас діабет

 • Не недооцінюйте важливість простих речей – правильного догляду за кінцівками, якісного зручного взуття, систематичного відвідування майстра спеціального медичного педикюру.
 • Не використовуйте пластир для мозолів, агресивні хімічні розчини (в тому числі спиртовмісні), а також розчини для видалення бородавок.
 • Не ходіть босоніж ані надворі, ні у приміщенні. Особливо це стосується прогулянок по гарячому піску, асфальту, а також перебування у приміщеннях, де встановлена система «тепла підлога».
 • Не намагайтеся зігріти ноги поблизу джерела тепла – поруч з каміном, батареєю. Не тримайте їх у гарячій воді та не розтирайте. По причині зниження чутливості, можна отримати опік. Щоденно виконуйте судинну гімнастику для покращення кровообігу гомілок та стоп.
 • Не ігноруйте наявні деформації стоп (зокрема, вальгусну, що відома як «кісточка»). Використовуйте ортопедичні коректори, спеціальні силіконові накладки. За наявності будь-якого ушкодження шкіри стоп (тріщини, порізи, порушення цілісності, мозоль та інше) протягом доби після виявлення зверніться до лікаря подолога або хірурга, що знається на людях з діабетом.

Догляд за ногами та нігтями: корисні поради

 • Щодня (за відсутності відкритих ран!) мийте ноги у воді температурою 30-35 °C. Використовуйте нейтральне мило, розчини лікарських рослин або спеціальні засоби з позначкою «Дозволено при діабеті». Тривалість ванночок не більше 3-5 хвилин.
 • Витирайте ноги за допомогою м’якого рушника або серветки. Робіть це ніжними дотиками, вкрай ретельно. Щоденно змащуйте ваші стопи нейтральним пом’якшувальним кремом (можна «Дитячим»). Не наносьте крем між пальцями. Мастити кремом можна тільки здорову шкіру, при наявності подряпин та тріщин мастити шкіру кремом не можна.
 • Обробляйте стопи дрібнозернистою пемзою. Оновлюйте пемзу не рідше 1 разу на 2-3 місяці, адже в ній може з’явитись грибок.
 • Регулярно підпилюйте нігті від країв до центру за допомогою пилочки. Використовувати леза, ножиці, скальпелі, кусачки категорично забороняється! Кутикулу не обрізають, а обережно відсовують.
 • Не робіть нігті надто короткими (залишайте 1 мм), щоб запобігати вростанню нігтів. Якщо проблема вже існує, потрібно зробити хірургічну або ортопедичну корекцію у кабінеті діабетичної стопи.
 • Антисептики, що містять спирт (йод, зеленка), інші агресивні речовини при діабеті не застосовують. Вони можуть подразнювати шкіру й маскувати пошкодження внаслідок яскраво вираженого кольору. Як альтернативу лікарі пропонують антисептики на водній основі – фурацилін, хлоргексидин.

Якщо ж ранки на ногах довго не загоюються, турбує біль, порушена чутливість, не зволікайте. Негайно зверніться до лікаря!

Поширити у Facebook