Вже майже готово!
© 2021 · сайт корпорації Arterium

Діабет: як не дати хворобі влучити в серце?

Не так лякає діагноз “діабет”, як усі ускладнення, що він здатен із собою привезти. Хвороба може зачепити майже всі системи органів. Проте найчастіше найпершою під загрозу потрапляють серце та судини. Аби інсульти та інфаркти пройшли повз, а серце діабетика було здоровим — читайте! Ми розкажемо як не дати хворобі вплинути на роботу вашого серця.

Згідно зі статистикою, серцево-судинні захворювання (ССЗ) — найбільш часта причина смертей у світі. І крім цього, ССЗ — найрозповсюдженіші ускладнення при цукровому діабеті.

Причин їх розвитку декілька:     

1. Хронічна гіперглікемія.  

Іншими словами, тривале підвищення рівня цукру в крові.

2. Вік.

Для більшості діабетиків старшого віку порушення тиску — знайомі проблеми.

3. Порушення жирового обміну.

Це прискорює розвиток атеросклерозу (закоркування судин бляшками). А також збільшує ризик його наслідків – інфаркту та інсульту.

Фактори ризику ССЗ, що специфічні для хворих на цукровий діабет

При діабеті стінки судин організму страждають від нестачі глюкози, що всмоктується. Неправильне харчування, відсутність контролю за рівнем цукру в крові тільки збільшують навантаження на судини. Через це вони втрачають еластичність, стають жорсткими, а їх просвіт звужується. Як результат — підвищується артеріальний тиск, а кровопостачання тканин значно погіршується. Ось і отримуємо серйозні ризики розвитку артеріальної гіпертензії та інших серцево-судинних захворювань.

А що із серцем

 • Інсульт

Інсульт — це гостре порушення кровообігу в головному мозку та розлад його діяльності. У діабетиків інсульт діагностують у 2,5 рази частіше, аніж у тих, хто на діабет не хворіє.

Причини виникнення інсульту:     

1. Руйнування судин.

Пошкоджена судина під значним навантаженням може просто розірватися. Так виникає так званий геморагічний інсульт («геморагія» — витікання крові).

2. Закупорка судини.

Утворення атеросклеротичної бляшки закупорює судину. Це не дає крові нормально рухатися, а тому потік зупиняється. Як результат — виникає ішемічний інсульт («ішемія» — знекровлення).

 • Інфаркт

Інфаркт — процес загибелі серцевого м’яза. Відмирання відбувається внаслідок коркування тромбом однієї або декількох артерій, що постачають кров у серцевий м’яз.

Як зрозуміти, що серцево-судинна система під загрозою

Ось ряд симптомів, на які слід звернути увагу:

 • Підвищений тиск.
 • Відчуття перебоїв в роботі серця, відчуття серцебиття, аритмія.
 • Набряки ніг.
 • Хропіння.

Лікарі наполегливо радять спати не менше 7-8 годин на добу. Нестача сну, або погіршення його якості — причина розвитку проблем із роботою серця. Якщо людина через хропіння проблемно дихає та погано спить — пошкодження серцево-судинної системи не змусять на себе чекати.

 • Біль у верхній частині тіла.

Дискомфорт за грудиною, біль, що віддає в руку чи навіть біль у животі — тривожний дзвіночок! Річ у тім, що іноді, біль в серці маскується і відчувається як біль в животі. І його не можна ігнорувати. Варто обов’язково звернутися до лікаря!

 • Швидка втомлюваність та постійна загальна слабкість.

Якщо ви почуваєте себе втомленим, відчуваєте задишку та слабкість в усьому тілі після звичного навантаження (підйом по сходах, енергійна хода, робота на городі) — зверніться до лікаря. Запам’ятайте: порушення роботи серця в першу чергу зображаються на загальному стані.

 • Запаморочення або порушення координації.

Якщо вони виникають часто без причин, можливо мова про порушення кровообігу мозку та ділянки серця. А якщо додатково з’являється дискомфорт за грудиною та погіршення дихання — варто запідозрити серцевий напад та негайно викликати швидку!

Як попередити інсульт та інфаркт

Уникнути розвитку таких ускладнень можна. І ось 5 порад, що в цьому допоможуть:

1. Відмовтеся від куріння.

Запам’ятайте! У курців ризик інсульту збільшується в 6 разів. А ось після відмови від куріння людина зменшує ризик інсульту вполовину. Крім того, володарі згубної звички шкодять і оточуючим. Пасивні курці на 15% підвищують ризики розвитку інсульту.

2. Самоконтроль.

Перевіряйте цукор 1 раз на тиждень (вранці та ввечері). А показники тиску — щоденно. Якщо помітили стрибки тиску чи відчуваєте його стабільне підвищення — обов’язково зверніться до лікаря. Регулярний контроль та правильне лікування допоможуть запобігати розвитку ускладнень.

3. Пам’ятайте про фізичну активність.

Аби зменшити інсулінорезистентність (нечутливість клітин до інсуліну) додайте до щоденних звичок фізичні вправи. Активність має бути регулярною. Підбирається з урахуванням віку, ускладнень ЦД, супутніх захворювань та витривалості. Рекомендуються аеробні фізичні вправи тривалістю 30-60 хв, переважно  щодня, але не менше 3 разів на тиждень. Це може бути будь-що, що подобається вам — зарядка, катання на велосипеді, плавання чи звичайні піші прогулянки на свіжому повітрі.

4. Прислухайтеся до порад вашого лікаря.

А окрім слідування всім рекомендаціям, не бійтеся запитати в нього те, в чому сумніваєтеся. Краще отримати відповідь від фахівця, а не від сусідки чи необізнаних інтернет-користувачів.

5. Слідкуйте за тим, що і скільки їсте.

Найбільш вдалою вважається середземноморська дієта. Американської асоціації серця рекомендує саме її. А також, зменште вживання повареної солі! Дослідження показали, що зменшення вживання солі до 5 г на добу — знижує рівень артеріального тиску у пацієнтів з підвищеним тиском на 4-5 мм рт.с.

Оскільки основою лікування та профілактики цукрового діабету є харчування, розглянемо його особливості.

Поради до приготування

Важливим напрямком контролю серцево-судинного ризику є зменшення надходження холестерину ззовні.

Три поради, аби цього досягти:

 • під час приготування птиці знімайте з м’яса шкіру;
 • вибирайте для приготування м’яса запікання, відварювання, тушіння (без додавання жирів та олій, тільки води);
 • зменшіть вживання трансжирів (кондитерських жирів, що додаються при приготуванні виробів з борошна, наприклад пальмове масло).

Що варто виключити з раціону

Виноград, хурма, мандарини, кавун, фініки — фрукти, які не принесуть жодної користі діабетику.

Будьте обережні з алкоголем!

Вживайте не частіше одного разу на тиждень, в кількості не більше 1 умовної одиниці — жінкам, та 2 умовні одиниці чоловікам.

1 умовна одиниця — 15 грамів етанолу:

 • 40 грамів міцних напоїв (горілка, коньяк, віскі.)

або

 • 140 гр сухого вина

або

 • 300 мл пива.

Незалежно від того, чи знайомі ви з діабетом “особисто”чи ні, кожна людина повинна прагнути бути здоровим та активним. Адже тільки так ви зможете звести до мінімуму ризик ускладнень, зберегти свій організм та прожити щасливе та яскраве життя!

Поширити у Facebook