Вже майже готово!
© 2022 · сайт корпорації Arterium

Цукровий діабет у дорослих: коли і чому він виникає?

Уявімо ситуацію: нещодавно Микола відсвяткував свій 45-й день народження, а за кілька днів дізнався, що у нього — діабет. Як думаєте, таке можливо? Які симптоми діабету існують і як проявляється діабет? Чи існує безпечний вік, коли вже можна не турбуватися про ймовірну появу перших ознак цукрового діабету? 

У цій статті ми дізнаємося про: перші ознаки діабету, причини та симптоми цукрового діабету. 

Які типи діабету зустрічаються у дорослих

Зазвичай це:

В окрему групу виділяють специфічні типи ЦД:

 • генетичні дефекти інсулярного апарату та дії інсуліну;
 • рідкісні захворювання підшлункової залози;
 • ендокринопатії;
 • ЦД внаслідок інфекції або прийманні певних ліків;
 • інші генетичні синдроми тощо.

Останню групу специфічних порушень ми не будемо розглядати, адже вони зустрічаються рідко, а вплинути на розвиток цих розладів майже неможливо. А діабету у вагітних присвячена окрема стаття, де міститься вичерпна інформація про особливості захворювання. Тому розглянемо та дізнаємося що відбувається при цукровому діабеті найбільш поширених типів — 1 і 2. Вони відрізняються в залежності від причин виникнення, механізмів розвитку та принципів лікування.

Діабет 1 типу: характеристика, симптоми, профілактика

Хто хворіє? Переважно молоді люди (віком до 45 років) і діти.

Поширеність. 5-10% від загальної кількості хворих на діабет.

Від чого виникає цукровий діабет 1-го типу? Внаслідок аутоімунних порушень, при яких організм атакує сам себе, підшлункова залоза хворого сприймається організмом як чужорідна, проти неї виробляються антитіла.

Антитіла руйнують острівці Лангерганса в підшлунковій залозі. Саме ці клітини в нормі виробляють інсулін, тому після їх руйнування виникає дефіцит інсуліну. А це, у свою чергу, провокує клітинне голодування, зростання рівня цукру в крові (гіперглікемія) і накопичення кетонових тіл з появою патологічних симптомів діабету (кетоацидозу).

Як лікувати? Особи з СД 1 типу мають потребу в довічній замісній терапії інсуліном, адже власного інсуліну в організмі майже немає. Інсулін вводять за допомогою шприців, шприц-ручки або інсулінової помпи (штучна підшлункова залоза).

Діабет 2 типу: характеристика, симптоми, профілактика

Хто хворіє? Переважно люди старше 40 років із зайвою вагою.

Поширеність. Майже 90% хворих мають ЦД 2 типу.

Через що виникає цукровий діабет 2-го типу? В основі ЦД 2 типу лежить інсулінорезистентність. Це дефект інсулярний-рецепторного апарату підшлункової залози. Тобто у людини одночасно зменшена продукція інсуліну і спостерігається знижена чутливість до нього.

Тканини «не бачать» інсулін, який виробляє залоза, тому гормон не засвоюється і не транспортує глюкозу в клітину. Інсулін і глюкоза накопичуються в крові, їх вміст перевищує норму. Такі стани називають гіперінсулінемією і гіперглікемією відповідно.

Як лікувати? Дієта, фізичне навантаження, препарати, що знижують рівень цукру в крові, інсулінотерапія.

! На початковому етапі високий цукор «не болить» і не викликає виражених порушень самопочуття. Загальна слабкість, часте сечовипускання (особливо вночі), сухість у роті ― ну хіба це причина, щоб не піти на роботу або на город? А все це ― перші ознаки цукрового діабету. З подібними скаргами людина може жити роками, навіть не підозрюючи про проблему. А дізнається про хворобу пізно, коли вона зумовила ускладнення і погіршила якість життя.

Симптоми цукрового діабету (1-2 типу) у чоловіків

У чоловіків до всіх перших симптомів додається порушення потенції, незрозуміла втома та апатія. Так що знижене лібідо може бути тривожним дзвіночком про діабет! Також часто розвивається вісцеральне ожиріння (тобто жир починає відкладатися в області живота). Це може викликати тиск на внутрішні органи та погіршення обміну речовин. А коли є проблеми з метаболізмом ― отримуйте на додачу облисіння.

Симптоми цукрового діабету (1-2 типу) у жінок

Вагітність і період менопаузи ― час, коли жінкам необхідно з особливою увагою ставитися до свого здоров’я! Гормональні перебудови підвищують ймовірність розвитку діабету. Крім основних ознак діабету, жінки помічають, що волосся і нігті стають тьмяними та ламкими.

Як перевірити, чи дійсно це діабет?

Насамперед потрібно звернути увагу на симптоми. Якщо запідозрили діабет ― звернутися до лікаря. Аналіз крові або аналіз на глікозильований гемоглобін ― найефективніші та прості способи діагностики захворювання.

Фактори ризику

 1. Генетична схильність;
  (Вона не дає гарантію захворювання, але підвищує ймовірність розвитку діабету.)
 2. Ожиріння і порушення обміну речовин;
 3. Деякі захворювання: атеросклероз, ішемічна хвороба серця, хронічний панкреатит, стреси, ретинопатії, ниркова недостатність, ендокринні захворювання;
 4. Похилий вік.

Профілактика захворювання

Цукровий діабет ― керований стан. Тільки потрібно вчасно харчуватися, правильно і ретельно лікуватися, постійно контролювати цукор в крові. Для поліпшення самопочуття і рівня глюкози крові слід знайти баланс між їжею, фізичним навантаженням і прийманням ліків.

Чи можна прожити повноцінне життя з цукровим діабетом? Безумовно, якщо ставитися до хвороби відповідально.

Чи складніше це життя, ніж у звичайної людини? Так. Але ми будемо допомагати вам. У наступних статтях піде мова про діагностику хвороби, харчування, фізичну активність та самоконтроль при діабеті.

Поширити у Facebook