Вже майже готово!
© 2021 · сайт корпорації Arterium

Перші ознаки цукрового діабету 1 та 2 типу у чоловіків, жінок і дітей

Цукровий діабет — це хронічна патологія підшлункової залози, яка постійно прогресує та проявляється підвищенням рівня глюкози в крові. Виникає вона в різному віці через абсолютну або відносну недостатність гормону інсуліну. 

Основне завдання гормону інсуліну — знижувати до норми рівень цукру в крові. Тому коли інсуліну мало (абсолютна недостатність), або коли клітини його не відчувають (відносна недостатність), рівень цукру крові постійно зростає. А через постійно високий цукор захворювання й має назву «цукровий діабет».

Розрізняють більш ніж 3 типи цукрового діабету, але все-таки найпоширеніші, найбільш вивчені й часті — це цукровий діабет 1-го типу, який діагностується у 10–15 % від загальної кількості хворих, і діабет 2-го типу, на який страждають 85–90 % хворих. Хоча в обох випадках вміст цукру в крові збільшений, ці типи захворювання різняться за своєю природою, мають інакші механізми виникнення й абсолютно різне лікування.

Зовнішні ознаки цукрового діабету

Причина цукрового діабету 1-го типу

Діабет 1-го типу зустрічається переважно в дітей і осіб молодого віку. Вперше виникає частіше у віці до 25–30 років, але вже є випадки, коли його діагностують уперше й після 55 років. Виникає такий діабет раптово. Випадки захворювання в родині можливі, але не обов’язкові. 

Річ у тому, що діабет — це захворювання не вроджене: схильність до нього передається генетично. Особливо схильні люди, батьки яких хворіють на діабет.

Основна причина розвитку цукрового діабету 1-го типу — це абсолютна недостатність гормону інсуліну через порушення в імунній системі. При цукровому діабеті 1-го типу імунна система людини з різних причин (вірусне чи бактеріальне захворювання або травма) починає атакувати і вбивати власні клітини підшлункової залози. Зокрема й бета-клітини, які виділяють інсулін. Унаслідок цього просто не залишається клітин, які можуть виділяти інсулін. Це й називається «абсолютна інсулінова недостатність». Захворювання проявляється яскраво й раптово, коли вже зруйновано понад 90 % від усіх бета-клітин. Тому зупинити, запобігти або вилікувати хворобу повністю не можна. І тепер стає зрозуміло, що єдиним ефективним і правильним лікуванням саме цього типу діабету є інсулінотерапія до кінця життя.

Перші симптоми цукрового діабету 1-го типу

Як відомо, основне джерело харчування для клітини — глюкоза. Щоб глюкоза потрапила в клітину, їй необхідний інсулін. Без нього природний цукор просто не може увійти всередину клітини та бути джерелом енергії для неї. 

Метафорично інсулін можна порівняти з «ключем до дверей», через які глюкоза потрапляє в клітину. Без нього клітини організму голодують і намагаються дістати енергію не з глюкози, що найефективніше, а з жирів і білків, які й так постійно є всередині клітини. Зрештою, руйнуються власні білки й жири, водночас знижується маса тіла людини, іноді під час видиху в таких хворих з’являється характерний запах ацетону, який схожий на аромат мочених яблук. 

Оскільки при діабеті 1-го типу власного інсуліну немає, глюкоза не здатна проникати всередину клітин і її рівень в крові підвищується. Тоді кров згущується і стає солодкою, а людина постійно відчуває спрагу і починає пити багато рідини. Організм намагається позбутися зайвого цукру через нирки, тому спостерігається часте сечовипускання, зокрема вночі. Натомість клітини залишаються «голодними», хворий стрімко втрачає вагу.

Портрет типового хворого на діабет 1-го типу: худий, постійно голодний, утомлений, знесилений і без настрою, з характерним рум’янцем на щоках. Останній ефект створюють кетонові тіла.

Перші ознаки цукрового діабету 1-го типу в чоловіків

Симптоми цукрового діабету 1-го типу в чоловіків можуть проявлятися як у юнаків, так і в літніх чоловіків. З роками захворювання може розвиватися швидше і супроводжуватися класичними симптомами діабету. У чоловіків діабет часто створює цілий перелік проблем у статевій сфері, крім класичних симптомів, описаних вище:

 • проблеми з потенцією;
 • низький рівень тестостерону;
 • слабкий статевий потяг.

Перші ознаки цукрового діабету 1-го типу в жінок

Порушення вуглеводного обміну впливає і на репродуктивну сферу. Особливо характерні для жінок такі симптоми цукрового діабету:

 • зовнішні шкірні прояви — прищі, дерматити;
 • загальна слабкість;
 • виснажений зовнішній вигляд;
 • порушення менструального циклу.

Період вагітності — час, коли потрібно особливо уважно стежити за рівнем глюкози в крові. Усе це пов’язано з тим, що під час вагітності плід живиться маминою глюкозою, але водночас мамин інсулін не надходить у плаценту. Отже, весь цукор, який є в мами, перейде до плоду. А механізм, який цей цукор знижуватиме, у малюка ще не розвинений. Тому норми цукру для вагітних дуже жорсткі. У разі підвищеного ризику потрібно ретельно контролювати рівень цукру майбутньої мами, щоб уберегти дитину від внутрішньоутробних патологій, які може викликати високий рівень цукру. Діабет, що виникає під час вагітності — гестаційний діабет, — надалі може трансформуватися в будь-який тип діабету, або функція підшлункової залози може повністю відновитися після пологів.

Перші ознаки цукрового діабету 1-го типу в дітей

Ферментна система дитячого організму незріла, звідси — труднощі організму щодо швидкого звільнення від токсичних продуктів. Через це в дітей із діабетом 1-го типу розвиватиметься кетоацидоз. Кетонові тіла — це продукти окислення жирів. Через відсутність глюкози в клітині вона переходить на жировий обмін, кінцевим продуктом якого є саме кетонові тіла. Надмірна кількість кетонових тіл токсично впливає на функцію печінки й організм загалом. Медичною термінологією, діабетичний кетоацидоз — це порушення кислотно-лужного балансу організму зі збільшенням кислотності. Крім цього, діабетичний кетоацидоз сильно впливає на нервову систему й може призвести до кетоацидозної коми. Саме тому людина в такому стані потребує термінової госпіталізації та невідкладної допомоги.

Основні клінічні симптоми діабету в дітей:

 • спрага;
 • часте сечовипускання, особливо вночі;
 • підвищений апетит;
 • слабкість, млявість;
 • вегетативна дисфункція — різкі перепади настрою, періодичне потовиділення, зниження концентрації уваги;
 • запах ацетону з рота.

При кетоацидозі свідомість стає затуманеною, плутаються думки, дитина не реагує або повільно відповідає на запитання. Якщо ви помітили такі симптоми — обов’язково зверніться до лікаря.

Перші симптоми цукрового діабету 2-го типу

Діабет 2-го типу, який характерний для дорослих і зазвичай виникає після 35–40 років, відрізняється поступовим початком, іноді виявляється випадково. Зазвичай на захворювання страждає хтось із членів сім’ї. У 6–8 з 10 пацієнтів спостерігається зайва вага, тобто надмірна кількість жирової тканини.

Причина й механізм розвитку відрізняється від цукрового діабету 1-го типу: при цукровому діабету 2-го типу інсуліну в організмі достатньо, навіть забагато, але з різних причин клітини його просто не відчувають. Якщо метафорично, то інсуліну-«ключиків» більш ніж достатньо, проте немає «дверей». Цей стан називається інсулінорезистентністю. 

Основною і провідною причиною інсулінорезистентності є надлишкова маса тіла. Саме через велику кількість жирової тканини інсулін просто не може знайти потрібної клітини. Кажуть, що «інсулін потопає в жиру». Тому й основою лікування цукрового діабету 2-го типу є дієта, спрямована на зниження обсягу жирової тканини. Гарна новина в тому, що існує ефективна профілактика цукрового діабету 2-го типу: нормалізація маси тіла, регулярне фізичне навантаження, відмова від шкідливих звичок: куріння, надмірного вживання алкоголю. Також важливий якісний нічний сон. 

Відповідно до міжнародних рекомендацій:

 • ІМТ — співвідношення маси тіла в кілограмах до зросту в метрах квадратних, не має перевищувати 25.
 • Фізичне навантаження для дорослої людини має бути не менше 150 хв на тиждень.
 • Тривалість нічного сну має бути 6–8 годин.
 • Від шкідливих звичок краще повністю відмовитися, оскільки вони негативно впливають не тільки на підшлункову залозу, а й є факторами ризику щодо інших поширених захворювань: від системних хвороб респіраторної системи й до інфаркту міокарда.

Попри різні причини й механізми виникнення цукрового діабету 1-го і 2-го типу, проявляються вони одним синдромом — підвищеним цукром крові. Тому й ознаки схожі, однак є й відмінності. Цікаво, що симптоми цукрового діабету 2-го типу виникають поступово й часто непомітні для людини.

Класичний квартет при цукровому діабеті 2-го типу:

 • Спрага. Вона переслідує хворого, але не завжди постійна і дуже виражена. Іноді цього симптому немає.
 • Полідипсія. Надмірне споживання води — закономірна реакція організму на зневоднення. Іноді влітку, коли спекотно, пацієнт може її не помічати й продовжувати їсти солодкі фрукти.
 • Поліурія, або часте сечовипускання. Організм намагається впоратися з підвищеним вмістом цукру самостійно і виводить зайву глюкозу із сечею. Що вищий рівень цукру, то інтенсивніше й частіше сечовипускання. Наслідки зневоднення: сухість і свербіж шкіри, сухість очей. У хворих на діабет можуть тріскатися губи, знижуватися чутливість смакових рецепторів. Простежується чітка залежність: що вища концентрація глюкози в крові, то вища інтенсивність симптомів.
 • Утома. Спрага, зневоднення, часте відвідування туалету не залишають хворим шансу відпочити навіть уночі. Вони почуваються розбитими й виснаженими, а сил бракує не те, що на офісні перегони, а й на банальне підіймання сходами. Згодом сонливість і дратівливість навіть завзятих оптимістів перетворюють на «вичавлений лимон». У такому стані часто і звертаються до лікаря. Важливо знати, що цукровий діабет 2-го типу — це те захворювання, якого можна уникнути, якщо вчасно звернутися до лікаря й дотримуватися рекомендацій зі зміни способу життя.

Перші ознаки цукрового діабету 2-го типу в чоловіків

У чоловіків при діабеті 2-го типу, крім основних «класичних» симптомів, також спостерігаються проблеми в репродуктивній системі. Основна причина — зниження функції нервових закінчень і недостатнє кровопостачання. Як наслідок, можливі:

 • зниження статевої функції, як і при діабеті 1-го типу;
 • зміна якості й кількості сперми;
 • порушення в генетичному матеріалі;
 • облисіння.

Перші ознаки цукрового діабету 2-го типу в жінок

Крім класичних перших ознак цукрового діабету, у жінок спостерігаються зміни гормонального фону й розвиток запальних захворювань репродуктивної системи. Можливі такі симптоми:

 • періодична різка втома й озноб;
 • набір ваги;
 • гормональні порушення;
 • розвиток молочниці;
 • порушення менструального циклу.

Перші ознаки цукрового діабету 2-го типу в дітей

Хоча цукровий діабет 2-го типу нечасто спостерігається в дітей, але в разі наявності в дитини надмірної ваги підвищується ризик цього захворювання. У дитини із цукровим діабетом 2-го типу можуть бути всі класичні симптоми захворювання. Зверніть увагу на кількість сечовипускань у нічний час, апетит дитини і рівень спраги. Слабкість, запаморочення, потемніння в очах — додаткові ознаки, що в дитини діабет. Пам’ятайте, що зниження інсулінорезистентності залежить від кількості жирової маси. Тому можна й потрібно проводити модифікацію способу життя вже із самого дитинства.

Особливі ознаки й симптоми діабету 1-го і 2-го типу. Як дізнатися, що ви захворіли?

Втрата ваги за відсутності вагомих причин більш характерна для діабету 1-го типу, але хворі на ЦД 2-го типу теж можуть втрачати вагу за тривалого підвищення цукру крові — декомпенсації. Щоб згенерувати потрібну клітинам енергію, організм спалює жири й білки. Не завжди пацієнт помічає зміни ваги, тому про коливання ваги завжди потрібно уточнювати.

При діабеті 2-го типу клінічна картина не бурхлива і раптова, тому часто цукровий діабет 2-го типу — випадкова знахідка. Можуть виявлятися не тільки класичні симптоми, які складно пов’язати із захворюванням. Наприклад, може спостерігатися ураження нервів і судин. Хворі скаржаться на оніміння або поколювання в руках і ногах, печіння, відчуття «повзання мурашок». Це відбувається через відкладення кристалів цукру в дрібних судинах, які блокують кровопостачання й іннервацію кінцівок. Довго не гояться рани, а навіть незначні пошкодження часто нагноюються і здатні трансформуватися в глибокі виразки. Активізуються патогенні збудники — гриби, бактерії. Для бактерій кров із підвищеним вмістом цукру — це живильне середовище, щоб швидко рости й розмножуватися. Якщо вчасно не звернутися з цією проблемою до лікаря або вдаватися до самолікування, процес може поширюватися, і в тяжких випадках призвести до оперативних втручань.

Молодий вік не завжди є ознакою ЦД 1-го типу. Відрізнити діабет 1-го і 2-го типу іноді складно навіть талановитим і досвідченим фахівцям. Крім даних анамнезу про початок захворювання, для точного визначення типу ЦД потрібно провести певну лабораторну діагностику, здати аналізи крові та сечі. 

Для діагностики та постановки діагнозу потрібно здавати такі аналізи:

 • глюкоза натще;
 • глікований гемоглобін, що показує середній рівень цукру за останні 3 місяці;
 • пероральний тест толерантності до глюкози. Здається в разі, якщо перші 2 аналізи дали спірний результат.

Про діабет може свідчити будь-який із цих трьох результатів аналізів:

 • глюкоза натще понад 7,0 ммоль/л;
 • глікованого гемоглобіну понад 6,5 %;
 • ПТТГ більш як 11,0 ммоль/л.

Далі потрібно уточнити тип діабету. Від цього залежить подальше лікування. Потрібно проконтролювати такі показники антитіл:

 • до глутамінкислої декарбоксилази (GADA);
 • до острівного апарату підшлункової залози (ICA);
 • до тирозинфосфатази (IA-2).

Саме ці аналізи показують порушення імунної системи й точно показують цукровий діабет 1-го типу. У разі негативних результатів на всі типи антитіл можна бути впевненим, що у вас цукровий діабет 2-го типу та ви не потребуєте постійної ін’єкційної терапії. Щоб бути впевненим у цукровому діабеті 2-го типу, можна здати С-пептид і проінсулін. Але ці аналізи не обов’язкові, якщо ви вже здавали антитіла.

Також часто для загального контролю стану здоров’я пацієнти роблять загальний аналіз сечі, хоч за стандартами діагностики він не обов’язковий. В його результаті можна побачити високий рівень глюкози й кетонових тіл. З цього аналізу теж опосередковано можна говорити про тип діабету: при ЦД 1-го типу в сечі практично завжди наявний ацетон, який у нормі й при ЦД 2-го типу не виявляється.

Помітили в себе такі симптоми? Зверніться до лікаря!

Використані джерела:

 1. https://care.diabetesjournals.org/
 2. Книга “Эндокринология” – 2-е изд. Боднар П. Н. (под ред.)
 3. https://idf.org/
 4. https://www.easd.org/
Поширити у Facebook