Вже майже готово!
© 2022 · сайт корпорації Arterium

Фізична активність при цукровому діабеті: поради та застереження

Спорт та активність — запорука міцного здоров’я та ефективний спосіб боротьби з надлишковою вагою та ожирінням. Але як бути діабетику? Діабет і заняття спортом — сумісні речі? Як підібрати найкращий та найбезпечніший вид активності?

Читайте про корисні фізичні навантаження при цукровому діабеті. Навчимось правильно позбуватися надлишкової ваги та тримати себе у формі.

Чому надлишкова вага — це погано

Жирова тканина — самостійний ендокринний орган, який виробляє безліч речовин. Надлишок жиру знижує чутливість тканин до інсуліну, що є причиною розвитку цукрового діабету 2-го типу.

Фізичні навантаження та спорт при діабеті сприяють:

 • Покращенню загального самопочуття та обміну речовин.
 • Підвищенню настрою, адже ендорфіни (гормони радості) виробляються в мозку у відповідь на деякі природні стимули. Фізичні вправи — одні з них.
 • Нормалізації усіх видів обміну речовин в організмі: білкового, жирового, вуглеводного.
 • Підвищенню чутливості тканин до інсуліну та зниженню цукру в крові.

Щоб фізичні навантаження були безпечними, ось декілька порад:

1. Перед початком тренувань — пройти ретельне медичне обстеження. Це необхідно для того, щоб визначити ваш загальний стан здоров’я та визначитись із видом спорту при діабеті. Адже при важких ускладненнях існують певні обмеження в інтенсивності вправ.

В рамках обстеження слід здати:

 • Аналіз крові на глікований гемоглобін.
 • Загальний аналіз сечі.
 • Біохімічний аналіз крові (печінкові проби, ниркові проби).
 • Пройти огляд окуліста.

2. Перед кожним заняттям вимірювати цукор, пульс і тиск.

Силові тренування при діабеті слід відкласти, якщо ви себе погано почуваєте або основні показники незадовільні (тахікардія/низький або високий цукор/гіпертонічний криз або низький тиск, чи гіпоглікемія).

Пам’ятайте: інтенсивність вправ має залежати від самопочуття!

 1. Не тренуватися голодним (їсти можна не менше, ніж за 1 годину до активності).
 2. Пити достатньо води під час тренування.
 3. Частота тренувань — 3-5 разів на тиждень.

З чого почати

На першому тижні тренувань займайтеся по 10-15 хвилин. Кожні 3-5 днів збільшуйте тривалість (на 5-7 хвилин) та інтенсивність вправ. Розрахуйте час для тренування так, аби через 3-4 тижні тривалість заняття становила 40-45 хвилин.

А може не варто займатися

“Я не тренуюсь, адже це: дорого, далеко від дому, потребує спеціальної підготовки тощо”, — слова, що лікарі так часто чують від пацієнтів. На щастя, бути спортивним і активним набагато простіше.

Вісім фізичних активностей, що не потребують великої кількості грошей або взагалі є цілком безкоштовними:

1. Зарядка.

Бюджетно і просто. Такий вид активності лікарі дозволяють навіть при важкому діабеті з ускладненнями.

2. Ходьба.

Найпростіший вид фізичної активності при цукровому діабеті, навіть при наявності важких ускладнень (окрім синдрому діабетичної стопи). Регулярні прогулянки в енергійному темпі знижують ризик серцево-судинних захворювань.

3. Біг.

У людей з важкими формами діабету біг може викликати підвищення тиску та частоти пульсу. Тому будьте уважними до свого самопочуття! Але навіть їм, якщо є бажання, займатися бігом можна.

 • Плануйте заняття так:
 • Розпочніть з ходьби.
 • Поступово чергуйте ходьбу з бігом.
 • Бігайте в повільному або дуже повільному темпі.

4. Їзда на велосипеді.

Це не лише цікавий вид фізичної активності, а й можливість подихати свіжим повітрям. Щоб заняття були безпечними — вибирайте відомі маршрути з рівною поверхнею.

5. Плавання.

Під час плавання працюють майже всі групи м’язів, а ризик травмування при цьому — низький. Перебуваючи у воді, людина віддає своє тепло, щоб її нагріти. Цей фізіологічний процес сприяє помірній втраті калорій. Тож, плавання — корисний та ефективний спосіб покращити здоров’я та обмін речовин.

6. Аквааеробіка.

Найбільш ефективний спосіб для зниження ваги серед усіх водних процедур. Рухи енергійні, а гідромасаж під час занять покращує кровообіг.

7. Стрибки зі скакалкою.

Цей вид фізичних вправ є доволі інтенсивним. Тож, краще підійде людям із легким ступенем важкості ЦД та під час переддіабету.

8. Аеробні танці (степ аеробіка).

Є досить напруженим видом вправ, адже значно прискорюють частоту серцевих скорочень.

Та якщо використовувати невисокий степ-табурет (15-20 см), виконувати вправи повільніше та пити достатньо води під час тренування — результат здивує. Степ аеробіка може допомогти знизити вагу та рівень цукру крові.

Будьте уважні! Інтенсивні заняття зі степ аеробіки протипоказані при важких формах діабету, людям із серцевими та неврологічними ускладненнями.

Поширити у Facebook