Вже майже готово!
© 2021 · сайт корпорації Arterium

Причини та особливості цукрового діабету та ожиріння

Якщо ожиріння — обов’язково розвиватиметься діабет? А як зрозуміти, чи є зайва вага? І чи потрібно взагалі переживати з приводу зайвих кілограмів? І які особливості ожиріння при діабеті? 

Ожиріння — це вже не просте захворювання. Зараз його називають «епідемією сучасного світу». Але як зрозуміти, чи є у вас зайва вага?

Єдиний об’єктивний міжнародний показник, який допоможе зрозуміти, чи є у вас ожиріння або надлишкова маса тіла — це індекс маси тіла (ІМТ). 

Формула визначення проста: маса тіла (кг) поділена на зріст (м²).

Ось наприклад: При зрості 165 см та вазі 57, ІМТ дорівнює 21.

Порахували?

А тепер розбираємося з отриманим показником:

  • від 18 до 25 — ідеальна маса тіла;
  • індекс 25-30 — категорія надлишкової маси тіла;
  • 30-35 / 35-40 / понад 40 — ожиріння 1, 2 та 3 ступені відповідно.

Чому про ожиріння стільки розмов

  • Ожиріння — це фактор ризику багатьох захворювань. Найголовніші з них, це ті, які є провідними причинами смертності по всьому світу: інфаркт, інсульт, онкологічні захворювання кишківника, діабет 2 типу, сечо- і жовчнокам’яна хвороба та захворювання опорно-рухової системи.
  • У світі нараховується понад 1,5 мільярда людей з надлишковою масою тіла, а з них — 600 мільйонів з ожирінням. За підрахунками, у 2025 році кількість жителів із зайвою вагою сягатиме понад 3 мільярди! Уявляєте, масштаби проблеми? Ось чому так важливо слідкувати за своєю вагою.

Цукровий діабет і ожиріння: як вони пов’язані

За даними статистики, в середньому у 85% хворих на діабет 2-го типу трапляється ожиріння. І на превеликий жаль, надлишкова маса тіла призводить до погіршення стану діабету. І за надлишкової ваги дуже важко уникнути ускладнень діабетику. Запам’ятайте: діабет та ожиріння — небезпечний дует. Саме тому дотримання правильної дієти при цукровому діабеті настільки важлива.

Ожиріння і цукровий діабет 2 типу: чому їх пов’язують

Нагадаймо собі: причина виникнення ЦД 2 типу пов’язана з нечутливістю організму до власного гормону підшлункової залози — інсуліну.

Якщо в організмі є надлишок жирової тканини, то інсулін не може дійти до клітин. І його буде виділятися значно більше, щоб хоч якась частина все ж таки спрацювала. В результаті: велика кількість інсуліну буде весь час стимулювати рецептори клітини. А вони, у свою чергу, згодом можуть «втомитися». Науково це називається рецепторна інсулінорезистентність. Що і є механізмом розвитку цукрового діабету.

Тому, на відміну від ожиріння і цукрового діабету 1 типу, саме 2-й тип найчастіше пов’язують із проблемою надлишкової ваги. 

Що ще треба знати про інсулінорезистентність

Існує фізіологічна інсулінорезистентність. Це та резистентність, яка виникає завжди й не залежить від маси тіла. Це інсулінорезистентність при вагітності та вікова інсулінорезистентність. Від цього ми не можемо себе захистити. Це норма. Але мета кожного — не мати додаткового стимулу (ожиріння), який може перетворити фізіологічний стан у серйозну хворобу.

Що первинно: діабет 2 типу чи ожиріння

Ожиріння сприяє захворюванню на діабет. Адже саме ожиріння є пусковим механізмом розвитку інсулінорезистентності. 

Невже у всіх людей з надлишковою масою тіла виникне діабет 2 типу

Діабет має генетичне походження. Тобто захворювання може розвиватися тільки у тих, у кого є схильність до нього. Але чи всіх родичів ми знаємо? Адже не обов’язково найближчі родичі мають передати ген. Навіть якщо хтось у родині хворіє (хворів), ви вже маєте цей ризик.

Ось і отримуємо “рецепт” розвитку діабету:

Генетична схильність + фактори ризику (основним, я яких є ІМТ понад 25).

І запам’ятайте: у багатьох, хто має ожиріння на тлі вікової інсулінорезистентності також може виникнути діабет.

Чи залежить від віку маса тіла

Ми бачимо, що більшість людей з надлишковою масою тіла — люди вже після 20 років. Але найстрашнішим є ожиріння дитячого віку. Це та проблема, що веде надалі до багатьох проблем з ендокринною системою.

Раніше вважалося, що ЦД 2 типу — це хвороба дорослих. Але захворюваність на цукровий діабет 2-го типу серед дітей за останні 10 років дуже збільшилася і продовжує невпинно рости.

Головні причини — неправильна харчова поведінка та відсутність фізичного виховання. Завжди сидячий спосіб життя з телефоном в одній руці та чимось калорійним швидкого приготування в іншій. Дітей батьки не вчать правильній харчовій поведінці. І все більше дітей шкільного віку не ходять на спортивні секції.

Запам’ятайте: правильне харчування при діабеті та ожирінні — головний шлях до зниження ваги та покращення самопочуття.

Тому піклуйтесь про здоров’я ваших чад вже змалечку. І бажано вчити на власному правильному прикладі! 

Поширити у Facebook