Вже майже готово!
© 2021 · сайт корпорації Arterium

Діагностика цукрового діабету: як дізнатися про хворобу вчасно

Діабет — хитра хвороба. Її часто не помічають та спокійно живуть з нею багато років. Адже на початкових етапах людина може не мати виражених клінічних симптомів. Аж поки в один момент не помітить ускладнення: проблеми із судинами, погіршення зору або хвороби нирок, шкіри чи серця. Як не доводити до цього? Як вчасно дізнатися що у тебе діабет? Та кому, як і коли варто провести діагностику цукрового діабету? 

Цукровий діабет — це хронічне неінфекційне захворювання підшлункової залози. Серед головних ознак цукрового діабету — високий рівень цукру в крові. Діабет — одне з найпоширеніших захворювань у світі. Станом на 2020 рік, нараховується близько 422 млн хворих на цукровий діабет і 85-90 % з них хворіють на цукровий діабет 2 типу. Однак лякатися не варто. Якщо перевіритися на діабет та взяти під контроль хворобу вчасно, можна запобігти багатьох ускладнень.

Як визначити цукровий діабет

Для діагностування потрібно пройти профілактичний огляд у сімейного лікаря з перевірки цукру в крові. Це обов’язково треба робити людям з групи ризику.

Кому потрібно здавати аналіз крові на цукор та проводити скринінг на цукровий діабет

 • людям після 45 років;

 • особам, яким діагностували предіабет;

 • жінкам, яким під час вагітності діагностували гестаційний діабет. Вони мають проходити скринінг на діабет 1 раз на 3 роки протягом усього життя;

 • особам віком молодше 45 років, але з 1 основним та 1 додатковим фактором ризику.

Фактори ризику діабету

Основний:

*Індекс маси тіла – відношення маси тіла в кг до зросту в м2. Наприклад, ваша маса 85 кг, а зріст 170 см. Отже, ІМТ=85/1,7*1,7=29,4.

Додаткові:

 • родич по першій лінії (батьки або діти) мають цукровий діабет;

 • серцево-судинні захворювання (інфаркт, інсульт);

 • підвищений артеріальний тиск (≥140/90 мм рт. ст.) або прийом антигіпертензивних препаратів;

 • показник ліпопротеїдів високої щільності < 0,9 ммоль/л та/або показник тригліцеридів > 2,82 ммоль/л в сироватці крові;

 • у жінки наявний синдром полікістозних яєчників;

 • відсутня фізична активність.

Які аналізи потрібні для діагностики цукрового діабету

Здати аналіз крові на глюкозу чи здати аналіз крові на інсулін? Єдиного аналізу на цукровий діабет немає. Для постановки діагнозу іноді достатньо мати хоча б 1 з 3 критеріїв:

 1. Цукор крові натще (аналіз крові з вени натще) ≥7,1 ммоль/л.
 2. Глікований гемоглобін (аналіз крові з вени натще) ≥ 6,5 %.
 3. Глюкозотолерантний тест (аналіз крові з вени після навантаження глюкозою) ≥ 11,1 ммоль/л.

Якщо ваші показники нормальні, результати будуть такі:

 1. Цукор крові натще — 3,3 – 5,5 ммоль/л.
 2. Глікований гемоглобін — менше ніж 5,6 %.
 3. Результат глюкозотолерантного тесту — не перевищує 7,8 ммоль/л.

Але будьте уважними! Навіть якщо показники в нормі, але ви знаходитеся в групі ризику, варто обов’язково здійснювати профілактичний контроль 1 раз на 3 роки. Так ви не пропустите хворобу, якщо вона виникне.

Між нормою та діабетом

Предіабет — початкова стадія розвитку цукрового діабету 2 типу. Однак не хвилюйтеся! За умов активних профілактичних заходів можна уникнути розвитку захворювання. Профілактичний контроль на стадії предіабету здійснюється 1 раз на рік. А показники за цього стану такі:

 1. Цукор крові натще — 5,6-7,0 ммоль/л.
 2. Глікований гемоглобін — 5,6-6,4 %.
 3. Глюкозотолерантний тест — 7,8-11,0 ммоль/л.

Спеціалісти, які допоможуть виявити цукровий діабет

Ви напевно знаєте: «цукровий діабет — захворювання ендокринної системи». Але виявляють та лікують його не лише ендокринологи. На початкових етапах, на стадії предіабету чи з метою профілактики розвитку цукрового діабету 2 типу можна звертатися до сімейного лікаря. Він розкаже про норму інсуліну в крові та призначить потрібні аналізи. Лікар контролюватиме всі етапи діагностики та проводитиме профілактичні огляди. А ось поява суперечливих питань, ускладнень, потреба детальної діагностики чи призначення медикаментозної терапії — привід звернутися до ендокринолога.

Слідкуйте за своїм станом. Профілактика — це простий і дешевий спосіб попередити розвиток несолодкої хвороби та зберегти своє здоров’я!

Поширити у Facebook