Вже майже готово!
© 2020 · сайт корпорації Arterium

Ускладнення цукрового діабету: в які органи влучає хвороба

Будь-яке хронічне захворювання з часом може призвести до розвитку ускладнень. На жаль, цукровий діабет (ЦД) — не виняток. Ускладнення виникають через тривале підвищення рівня цукру в крові (гіперглікемію). Залежність проста: чим вища концентрація цукру, чим довше вона зберігається і не коригується ліками, тим тяжчі ускладнення ЦД.

Як їх уникнути та як з ними жити, якщо ускладнення вже виникли? Давайте про це поговоримо.

Які мішені діабету

Кажуть, що діабет «приходить крадькома», тому часто хворий не підозрює про наявні проблеми. Але з часом хвороба викликає серйозні порушення з боку практично всіх органів і систем нашого організму. Зазвичай слабкою ланкою стають судини, нерви, нирки, серце.

Ураження судин називають ангіопатією. Залежно від того, які судини змінені, виділяють мікро- (уражені дрібні судини) та макроангіопатії (патологічні зміни зачіпають судини середнього й великого калібру).

Маленькі ураження — великі проблеми

До мікроангіопатій відносяться:

  • діабетична ретинопатія;
  • діабетична нефропатія.

Діабетична ретинопатія — ураження судин очей. Підступність ретинопатії у тому, що на початкових стадіях людина часто не відчуває, що зір погіршується. Зміни з боку органу зору стають помітними на важчих стадіях, коли вони вже мають необоротний характер. Усе, що в наших силах на цьому етапі — зупинити погіршення стану очного дна та попередити втрату зору. Але покращити зір, на жаль, не вдасться.

Як захистити очі

Щонайменше 1 раз на рік відвідуйте окуліста і проходьте обстеження, щоб вчасно отримати медичну допомогу. Частота візитів залежить від стадії та форми ретинопатії.

Діабетична нефропатія (більш сучасний термін — діабетична хвороба нирок) — це ураження судин нирок. Внаслідок цього порушуються функції органу, нирки пропускають білок в сечу. Погіршення роботи нирок призводить до збільшення артеріального тиску. У критичних випадках хворі потребують гемодіалізу.  Це очищення крові від токсичних речовин, відновлення балансу води й електролітів за допомогою апарату, що працює як штучна нирка. Призначають гемодіаліз, коли власні нирки не можуть впоратися з цими завданнями.

Як захистити нирки

Найкращий спосіб — якомога раніше розпочинайте терапію та регулярно приймайте ліки, вчасно здавайте необхідні аналізи, контролюйте рівні цукру крові та тиску, відмовтеся від шкідливих звичок.

Уражені великі судини. Що тоді

При ураженні великих судин — макроангіопатії — страждають серце і мозок.

Діабетична макроангіопатія клінічно проявляється:

  1. ураженнями серця, такими як інфаркти, в т. ч. безбольові форми, ішемічна хвороба серця;
  2. порушеннями з боку мозку, зокрема, виникають інсульти, енцефалопатія, розлади пам’яті тощо;
  3. облітерувальним атеросклерозом судин нижніх кінцівок (це коли стінки артерій потовщуються, бо на них відкладаються холестерин і жири, а просвіт судин звужується або повністю перекривається бляшками; кровотік порушується, в органи та тканини припиняє надходити кров).

Як захистити серце та мозок

Щоб запобігти тяжким ускладненням, зокрема інсульту та інфаркту, виконуйте рекомендації лікаря стосовно прийому ліків та самоконтролю, намагайтеся дотримуватися здорового способу життя, слідкуйте за вагою. (Більш детально обговоримо ці рекомендації в наступній статті.)

Бережіть нерви!

Серед супутників діабету — ураження нервів (нейропатії) та порушення циркуляції крові в нижніх кінцівках. У результаті людина поступово втрачає чутливість, не відчуває порізів, переохолодження, потертостей. Це дуже небезпечно, оскільки навіть незначна подряпина при інфікуванні здатна нагноюватись та спричиняти утворення виразок. У хворих може виникати синдром діабетичної стопи — тяжкий стан, що супроводжується виразками, гангреною, деформацією стопи. Найсумніший  наслідок синдрому — ампутація стопи, людина стає інвалідом.

Як захистити нерви

Насамперед ретельно контролюйте рівні цукру і тиску, правильно доглядайте за ногами. Як саме, я розкажу вам в наступній статті.

Гострі ускладнення діабету

Окрім хронічних (ангіопатій та нейропатій), існують гострі ускладнення ЦД:

  • кетоацидоз (наявність ацетону в сечі);
  • коматозні стани (гіпоглікемічна, гіперосмолярна та лактацидемічна кома).

Прикро, однак діабет ніколи не приходить один. Він викликає порушення з боку різних органів і систем, загрожує втратою нижніх кінцівок, а іноді — навіть життя. А ще діабет не пробачає зневажливого ставлення до лікування, самоконтролю, спорту. Пам’ятайте: кожну хвилину, коли цукор перевищує норму, ваш організм знаходиться під загрозою.

Поширити у Facebook