Вже майже готово!
© 2019 · сайт корпорації Arterium

Цукровий діабет у дорослих: коли і чому він виникає?

Уявімо ситуацію: нещодавно Микола відсвяткував свій 45-й день народження, а за кілька днів дізнався, що у нього — діабет. Як думаєте, таке можливо? Чи існує безпечний вік, коли вже можна не турбуватися про ймовірну появу цієї хвороби? Який тип діабету притаманний дорослим? І чому він виникає?

У цій рубриці ми будемо обговорювати питання, що стосуються причин появи й особливостей діабету.

Які типи діабету зустрічаються у дорослих?

Зазвичай це:

  • ЦД 1 типу;
  • ЦД 2 типу;
  • гестаційний ЦД ― діабет вагітних.

В окрему групу виділяють специфічні типи ЦД:

  • генетичні дефекти інсулярного апарату та дії інсуліну;
  • рідкісні захворювання підшлункової залози;
  • ендокринопатії;
  • ЦД внаслідок інфекції або прийому певних ліків;
  • інші генетичні синдроми тощо.

Останню групу специфічних порушень ми не будемо розглядати, адже вони зустрічаються рідко, а вплинути на розвиток цих розладів майже неможливо.  А діабету у вагітних присвячена окрема рубрика, де міститься вичерпна інформація про особливості захворювання. Тому розглянемо найпоширеніші типи ЦД — 1 та 2. Вони відрізняються за причинами виникнення, механізмами розвитку і принципами лікування.

Діабет 1 типу: характеристика

Хто хворіє? Переважно молоді особи, віком до 45 років, та діти.

Поширеність. 5-10% від загальної кількості хворих на діабет.

Причини розвитку. Внаслідок аутоімунних порушень, при яких організм атакує сам себе, підшлункова залоза хворого сприймається організмом як чужорідна, проти неї виробляються антитіла.
Антитіла руйнують острівці Лангерганса в підшлунковій залозі. Оскільки саме ці клітини в нормі виробляють інсулін, після їх руйнування виникає дефіцит інсуліну. А це, в свою чергу, спричиняє клітинне голодування, зростання рівня цукру в крові (гіперглікемію) та накопичення кетонових тіл з появою патологічних симптомів (кетоацидоз).

Як лікувати? Особи з ЦД 1 типу потребують пожиттєвої замісної терапії інсуліном, адже власного інсуліну в організмі майже немає. Інсулін вводять за допомогою шприців, шприц-ручки або інсулінової помпи (штучна підшлункова залоза).

ЦД 2 типу: характеристика

Хто хворіє? Переважно люди віком понад 40 років, які мають зайву вагу.

Поширеність. Майже 90% хворих мають ЦД 2 типу.

Причини розвитку. В основі ЦД 2 типу лежить інсулінорезистентність. Це дефект інсулярно-рецепторного апарату підшлункової залози. Тобто в людини одночасно зменшена продукція інсуліну і спостерігається знижена чутливість до нього.

Тканини «не бачать» інсулін, який виробляє залоза, тому цей гормон не засвоюється і не транспортує глюкозу в клітину. І інсулін, і глюкоза накопичуються у крові, їх вміст перевищує норму. Такі стани називають гіперінсулінемією та гіперглікемією відповідно.

Як лікувати? Дієта, фізичне навантаження, препарати, що знижують рівень цукру в крові, інсулінотерапія.

! На початковому етапі високий цукор «не болить» та не викликає значних розладів самопочуття. Загальна слабкість, часте сечовипускання (особливо вночі), сухість в роті — ну хіба це причина, щоб не піти на роботу або на город? З подібними скаргами людина може жити роками, навіть не підозрюючи про діабет. А дізнається про хворобу запізно, коли та спричинила ускладнення та погіршила якість життя.

Чи можливо прожити повноцінне життя з цукровим діабетом? Безумовно, якщо ставитися до хвороби відповідально. Цукровий діабет є керованим станом, але потрібно вчасно харчуватися, правильно й старанно лікуватися, постійно контролювати цукор у крові. Для покращення самопочуття та рівня глюкози крові слід знайти баланс між їжею, фізичним навантаженням та прийомом ліків.

Чи складніше таке життя, ніж у звичайної людини? Так. Та ми допомагатимемо вам. Слідкуйте за публікаціями! В наступних статтях буде йти мова про діагностику хвороби, харчування, фізичну активність та самоконтроль при діабеті.

 

Поширити у Facebook