Вже майже готово!
© 2020 · сайт корпорації Arterium

Перші ознаки цукрового діабету 1 та 2 типу у чоловіків, жінок і дітей

Цукровий діабет — це ендокринна патологія, яка виникає в разі абсолютної або відносної недостатності гормону інсуліну, в результаті чого спостерігається хронічне підвищення рівня глюкози в крові.

У дорослих

Розрізняють два види цього захворювання: діабет 1 типу, який діагностується у 10-15% від загальної кількості хворих, і діабет 2 типу. Хоча в обох випадках вміст цукру в крові збільшений, ці форми захворювання розрізняються за своєю природою.

Розпізнаємо зовнішні ознаки!

Перші ознаки цукрового діабету 1 типу

Діабет 1 типу зустрічається переважно у дітей і осіб молодого віку, дебютує у віці до 25-30 років, рідко 45-50 років. Виникає раптово. Випадки захворювання в родині можливі, але не обов’язкові.

При діабеті 1 типу інсулін відсутній. Без нього клітини організму голодують і намагаються отримати енергію не з глюкози (що найпростіше), а з жирів і білків. В результаті руйнуються власні білки та жири, знижується маса тіла, іноді під час видиху у таких хворих з’являється характерний запах ацетону (схожий з ароматом мочених яблук). Метафорично інсулін можна порівняти з ключем до дверей, через які глюкоза потрапляє в клітину. Оскільки при діабеті 1 типу власного інсуліну практично немає, глюкоза не здатна проникати всередину клітин і накопичується в крові. Кров згущується і стає солодкою, людина постійно відчуває спрагу, починає багато пити. Організм намагається позбутися зайвого цукру через нирки, тому спостерігається часте сечовипускання, зокрема вночі. При цьому клітини залишаються «голодними», хворий стрімко втрачає вагу.

Портрет типового хворого на діабет 1 типу: худий, постійно голодний, втомлений, знесилений і без настрою.

Перші ознаки цукрового діабету 1 типу у чоловіків

Симптоми цукрового діабету 1 типу у чоловіків можуть проявлятися як у молодих, так і чоловіків у віці. З віком захворювання може розвиватися швидше з класичними симптомами діабету. У чоловіків часто діабет створює цілий список проблем в статевій сфері:

 • Проблеми з потенцією.
 • Низький рівень тестостерону.
 • Слабкий статевий потяг.

Перші ознаки цукрового діабету 1 типу у жінок

Симптоми цукрового діабету, які особливо характерні для жінок, такі:

 • Зовнішні шкірні прояви у вигляді прищів, дерматитів.
 • Загальна слабкість.
 • Виснажений зовнішній вигляд.
 • Порушення менструального циклу.

Період вагітності — час, коли потрібно з особливою увагою стежити за рівнем глюкози в крові. Іноді у жінки може розвинутися справжній 1 тип під час виношування дитини.

Перші ознаки цукрового діабету 1 типу у дітей

Ферментна система дитячого організму незріла, звідси — труднощі в організму зі швидким звільненням від токсичних продуктів. Через це, у дітей з діабетом 1 типу ознакою діабету буде розвиток кетоацидозу. Діабетичний кетоацидоз — це порушення кислотно-лужного балансу організму зі збільшенням кислотності. Відбувається це через виникнення дефіциту інсуліну при діабеті.

Основні клінічні симптоми діабету у дітей:

 • Спрага.
 • Часте сечовипускання, особливо вночі.
 • Підвищений апетит.
 • Слабкість, млявість.
 • Підвищене потовиділення.
 • Запах ацетону з рота.

Перші ознаки цукрового діабету 2 типу

Діабет 2 типу, який характерний для дорослих і виникає після 35-40 років, відрізняється поступовим початком, іноді виявляється випадково. Зазвичай захворюванням страждає хтось із членів сім’ї. У 6-8 з 10 пацієнтів відзначається зайву вагу.

Тут ситуація інша: «ключиків» більш ніж достатньо, проте немає «двері». Тобто в організмі інсулін присутній, але клітини до нього не чутливі.

Всупереч різним причинам хронічного підвищення рівня глюкози при діабеті 1 і 2 типів їх клінічні прояви схожі.

Класичний квартет при діабеті:

 • Спрага. Спрага переслідує хворого, але не завжди є постійною і дуже вираженою, в деяких випадках її може і не бути.
 • Полідипсія. Збільшене споживання води — закономірна реакція організму на зневоднення. Іноді влітку, коли спекотно, пацієнт може її не помічати та продовжувати їсти солодкі фрукти.
 • Поліурія (часте сечовипускання). Організм намагається впоратися з підвищеним вмістом цукру самостійно і виводить зайву глюкозу з сечею. Чим вище рівень цукру, тим інтенсивніше і частіше сечовипускання. Наслідком зневоднення є сухість і свербіж шкіри, сухість очей. У хворих на діабет можуть тріскатися губи, знижуватися чутливість смакових рецепторів. Простежується чітка залежність: чим більше концентрація глюкози в крові, тим вище інтенсивність симптомів.
 • Втома. Спрага, зневоднення, часте відвідування WC не залишають хворим шансу відпочити хоча б вночі. Вони відчувають себе розбитими та виснаженими, а сил не вистачає не те що на офісні перегони, але і на банальний підйом по сходах. Згодом сонливість і дратівливість навіть завзятих оптимістів перетворюють в «вичавлений лимон».

Перші ознаки цукрового діабету 2 у чоловіків

У чоловіків при діабеті 2 типу крім основних симптомів також відзначають:

 • Зниження статевої функції (як і при діабеті 1 типу).
 • Зміна якості та кількості сперми.
 • Порушення в генетичному матеріалі.
 • Обласна.

Перші ознаки цукрового діабету 2 у жінок

Крім класичних перших ознак цукрового діабету, у жінок спостерігаються і такі симптоми:

 • періодична різка втома та озноб;
 • набір ваги;
 • гормональні порушення;
 • розвиток молочниці;
 • порушення менструального циклу.

Перші ознаки цукрового діабету 2 типу у дітей

У дитини з цукровим діабетом 2 типу виявляються все ті ж класичні симптоми захворювання. Зверніть увагу на вагу дитини, його апетит і рівень спраги. Слабкість, запаморочення, потемніння в очах — додаткові ознаки, що у дитини діабет.

Особливі прикмети та симптоми діабету 1 і 2 типу. Як дізнатися, що ви захворіли?

Втрата ваги при відсутності вагомих причин більш характерна для діабету 1 типу, але хворі на ЦД 2 типу теж можуть втрачати вагу при тривалому підвищенні цукру крові (декомпенсація). Щоб згенерувати необхідну клітинам енергію, організм спалює жири.

При діабеті 2 типу спостерігається ураження нервів і судин. Хворі скаржаться на оніміння або поколювання в руках і ногах, печіння, відчуття «повзання мурашок». У них довго не гояться рани, а навіть незначні пошкодження часто нагноюються і здатні трансформуватися в глибокі виразки. Активізуються патогенні збудники — гриби, бактерії. Для них кров з підвищеним вмістом глюкози — це справжній рай, щоб швидко рости та розмножуватися.

Слід визнати, що молодий вік не завжди є ознакою СД 1 типу, відрізнити діабет 1 і 2 типу іноді складно навіть талановитим і досвідченим фахівцям. Крім даних анамнезу про початок захворювання, для точного визначення типу СД необхідно провести певну лабораторну діагностику, здати аналізи крові та сечі. При СД 1 типу в сечі практично завжди присутній ацетон, який в нормі не виявляється, а рівень цукру в крові дуже високий — 15-18 і навіть ˃20 ммоль/л.

Помітили у себе симптоми, перераховані в списку? Зверніться до лікаря!

Поширити у Facebook