Вже майже готово!
© 2020 · сайт корпорації Arterium

Діабет 2 типу: як вчасно виявити?

Ви вже багато знаєте про типи діабету у дорослих, можливі ускладнення та здорове харчування. Є ще дещо важливе. Давайте поговоримо про діагностику цукрового діабету 2 типу.

Забудьте про встановлення діагнозу “діабет 2 типу” онлайн. Вайбер чи фейсбук в цьому не допоможе. Встановити діагноз можна тільки на прийомі після огляду, опитування та отримання результатів лабораторних аналізів у лікаря-терапевта або ендокринолога.

Опитування

Зазвичай лікар починає з таких питань:

 1. Що непокоїть?

Адже при цукровому діабеті пацієнти скаржаться на сухість в роті, спрагу, нічне сечовипускання від двох і більше разів, зуд шкірних покривів та/або в інтимних місцях, виражену загальну слабкість тощо.

 1. Чи були у вас раніше випадки підвищення цукру? Чи були випадки ЦД у вашій родині?

Ця інформація необхідна для того, щоб визначити  чи знаходитесь ви у групі ризику ЦД. Детальніше про групи ризику див.нижче.

Огляд

Обстеження пацієнта включає в себе:

 1. Огляд шкірних покривів, прослуховування легенів, тонів серця за допомогою фонендоскопа, зважування, вимірювання об’єму талії, ваги, тиску.
 2. Аналіз первинної документації (амбулаторна картка та результати обстежень, аналізів за останній час).

Лабораторна діагностика

Для встановлення діагнозу “цукровий діабет” обов’язковим є проведення глюкозо-толерантного тесту та/або тесту на глікований гемоглобін.

 • Як проводиться глюкозо-толерантний тест

У пацієнта в лабораторних умовах беруть кров з вени двічі: натщесерце та через 2 години після прийому 75 грамів сухої глюкози, що попередньо розчинена у певній кількості воді.

Результати тесту:

OGTT «–» — тест від’ємний;

ЦД — цукровий діабет;

ПГН — порушення глюкози натщесерце;

ПТВ — порушення толерантності до вуглеводів.

 • Що таке тест на глікований гемоглобін

Глікований гемоглобін (НвА1с) — показник, що зображає рівень цукру протягом останніх 3 місяців. Використовується для відстежування ефективності цукрознижувальної терапії. А також, в якості допоміжного аналізу для діагностики порушень вуглеводного обміну (діабет, переддіабет).

Люди з діабетом та переддіабетом мають регулярно здавати цей аналіз для контролю, щоб, за необхідності, вчасно провести корекцію лікування.

Але що далі: які групи ризику ЦД

За рекомендацією Американської діабетичної асоціації у 2018 році, перевіряти на ЦД рекомендовано осіб з індексом маси тіла (ІМТ)  ≥25 кг/м2, для яких є характерним один або більше з наведених пунктів:

 • Рівень глікованого гемоглобіну (НвА1с) ˃ 5,7%  або раніше виявлені порушення вуглеводного обміну (так званий переддіабет);
 • Родичі із ЦД по першій лінії;
 • Особи певних етнічних груп (афроамериканці, латиноамериканці, азіати, корінні американці);
 • Жінки з синдромом полікістозних яєчників;
 • Малорухливий спосіб життя;
 • Порушення ліпідного обміну — дисліпідемія (HDL ˂35 mg/dl (0,9 ммоль/л) та/або тригліцериди 250 mg/dl mmol/l (2,82 ммоль/л);
 • Вагітні жінки із гестаційним ЦД;
 • Жінки, що народили дитину вагою >4,5 кг;
 • Особи з серцево-судинними захворюваннями;
 • Особи з гіпертонічною хворобою ( АТ ≥140/90 або ті, що приймають гіпотензивну терапію);
 • Стани, що асоціюються з інсулінорезистентністю (важке ожиріння, чорний акантоз).

Пам’ятайте!

* Особи із зайвою вагою або ожирінням мають обстежуватись починаючи з 45 років.

* Якщо цукор при обстеженні в нормі, наступний тест треба повторити не пізніше ніж через 3 роки. За необхідності — частіше (особам з переддіабетом бажано обстежуватись щорічно).

Тож, якщо ви або ваші близькі попадають в групу ризику, не чекайте! Пройдіть обстеження у лікаря, аби вчасно виявити захворювання та уникнути ускладнень.

Поширити у Facebook