Вже майже готово!
© 2019 · сайт корпорації Arterium

Хвороба родом з дитинства. Особливості діабету у дітей

Діабет у дітей — непросте питання. Ми б навіть сказали — болюче. Часто ця тема сприймається гостро через брак знань і силу-силенну стереотипів.

Сьогодні ми розкажемо вам про переддіабет, діабет 1 і 2 типів у дітей, MODY-діабет, їх причини і механізми розвитку. В наступних статтях розглянемо проблему дитячого ожиріння та поширені ускладнення — кетоацидоз (наявність ацетону в сечі) і гіпоглікемію. Сподіваємося, це допоможе вам подивитися на діабет у дітей під іншим кутом: не як на вирок, а як на хворобу, якою можна керувати.

Чому виникає діабет?

Причини та патогенетичні аспекти діабету у дорослих та дітей подібні.

При ЦД 1 типу діти не мають власного інсуліну внаслідок руйнування бета-клітин, тому вимушені колоти інсулін.

ЦД 2 типу у дітей і підлітків, як і в дорослих, розвивається на фоні ожиріння, малорухливого способу життя, генетичної схильності та супутніх захворювань. В його основі — інсулінорезистентність у сукупності з порушенням функції бета-клітин підшлункової залози.

ЦД 2 типу вимагає пожиттєвого спостереження та дотримання дієти, фізичних вправ, контролю цукру крові та інших необхідних показників. У більшості дітей не потребує призначення інсулінотерапії (окрім важких випадків).

Вже не норма, але ще й не патологія

Цей вислів влучно описує переддіабет.

Переддіабет — це порушення вуглеводного обміну, яке не підпадає під критерії діабету у дітей. Тобто цукор крові вже не в нормі, але ще не «дотягнув» до діабету. Переддіабет розцінюють як стан з підвищеним ризиком розвитку ЦД.

Під порушенням глікемії натще розуміють показник глюкози у дитини 5,6-6,9 ммоль/л (за даними лабораторії, а не глюкометра).

Коли рівень глюкози через 2 години після проведення глюкозотолерантного тесту (обов’язково в лабораторії!) у межах 7,8-11,1 ммоль/л, говорять про порушення толерантності до вуглеводів.

Переддіабетний стан зазвичай не супроводжується типовими скаргами, такими як часте сечовипускання, спрага, сухість в роті, схуднення або молочниця (у дівчат). Підвищення глюкози може бути виявлене випадково або в рамках скринінгового обстеження на ЦД серед дітей, що входять до групи ризику.

Група ризику щодо ЦД 1 типу

Це діти, близькі родичі яких мають ЦД 1 типу.

Яка ж вірогідність захворіти?

 • Діабет у матері — 1-2%.
 • Діабет у батька — 5-6%.
 • ЦД 1 типу у обох батьків — понад 10%.

При наявності ЦД 1 типу в одного або в обох батьків можна здати специфічні аналізи, що допомагають оцінити вірогідність появи діабету у дитини. Це аналіз крові на т. зв. діабетасоційовані аутоантитіла (ICA, IAA, IA2, A-GAD, A-ZnT8).

Якщо антитіла відсутні, ризик ЦД низький. Позитивний результат свідчить, що вірогідність ризику ЦД 1 типу ≈ 40% упродовж 5 років. Такі дітки повинні залишатися під наглядом дитячого ендокринолога.

Група ризику щодо ЦД 2 типу

До неї відносяться діти, які:

 • мають близьких родичів з ЦД;
 • страждають на ожиріння;
 • ведуть малорухливий спосіб життя;
 • при народженні важили менше 2,5 кг або більше 4 кг;
 • є представниками раси чи етнічної групи, у якій ризик ЦД вищий (азіатське або середньосхідне походження, іспанці, індіанці, тихоокеанські острів’яни, афроамериканці);
 • хворіють на шизофренію;
 • перебувають в пубертатному віці і переживають гормональні зміни (зростає рівень контрінсулярних гормонів — тих, що збільшують концентрацію глюкози);
 • мають синдром полікістозних яєчників, гіперандрогенію (підвищення рівня чоловічих статевих гормонів у дівчат)
 • хворіють на артеріальну гіпертензію;
 • мають дисліпідемію (порушення обміну холестерину)
 • перенесли діабетичну фетопатію (відхилення розвитку плоду та новонародженого через те, що у матері був погано компенсований ЦД);
 • мають чорний акантоз (потемніння шкіри на задній поверхні шиї та ліктях).

Дітки з групи ризику мають бути оглянуті дитячим ендокринологом для визначення подальшої лікувальної тактики або спостереження.

MODY-діабет – «дорослий» діабет у молодих

Так його називають науковці.

MODY-діабет характеризується раннім початком — у віці від 9 до 30 років. MODY-діабет виникає внаслідок мутації певного гена і пов’язаний з первинним дефектом секреції інсуліну. Успадковується від одного з батьків, хворих на цей тип ЦД.

При наявності хвороби у когось із сім’ї та симптомів ЦД / порушення толерантності до вуглеводів у віці до 30 років діти мають бути детально обстежені дитячим ендокринологом, аби своєчасно встановити діагноз і визначити подальшу тактику. Лікування призначають залежно від типу MODY: дієта і фізичні вправи, інсулінотерапія або таблетовані засоби. На сьогодні виявлено 11 варіантів генів MODY.

Поширити у Facebook