Вже майже готово!
© 2020 · сайт корпорації Arterium

Аналізи при діабеті

У статтях та відеоуроках ми багато розказуємо про діабет, його лікування та профілактику. Ще одна важлива тема, про яку варто знати, — діагностика діабету та лабораторні аналізи при хворобі. 

Ось корисні поради, які допоможуть вам витратити менше часу та грошей. Дотримуйтеся їх і зможете обстежуватися більш ефективно.

1. Не йдіть на прийом до лікаря голодним.

Для того щоб відразу здати всі аналізи, багато людей вирішують йти на плановий прийом до лікаря натще. Але так робити не варто. Утримання від їжі потребують всього кілька аналізів. А завдяки сучасним технологіям легкий сніданок без жирних продуктів ніяк не відобразиться на якості лабораторних зразків. Необхідні аналізи можна здати й наступного дня. А от голод може бути шкідливим — викликати запаморочення та високий ризик гіпоглікемії.

2. Майте із собою всю інформацію про перебіг хвороби.

Обов’язково візьміть на прийом до лікаря результати попередніх аналізів та історію хвороби. Також не забудьте щоденник показників глюкози та тиску. Спеціаліст має розуміти, як протікає хвороба і чи ефективне лікування. Можливо, терапія потребує корекції.

3. Не бійтеся запитувати.

Можете сміливо звертатися до лікаря за тлумаченнями аналізів. Не бійтеся запитати, що означають показники, які у вас досліджують. Радимо порушувати такі питання відразу на прийомі, щоб лікар не забув деталі вашого випадку. Спеціаліст знає краще.

4. Будьте готові до розгорнутих аналізів, якщо давно не були в лікаря.

Щоб призначити нове лікування або перевірити ефективність старого, лікарю знадобляться свіжі дані про ваше здоров’я. Тому він може попросити здати вас такі аналізи:

  • Загальний аналіз крові — для оцінки загального стану організму та виключення анемії або запальних процесів.
  • Загальний аналіз сечі — для оцінки стану нирок, які часто вражаються при діабеті.
  • Біохімічний аналіз крові допоможе оцінити стан печінки, роботу нирок та ліпідний обмін в організмі.

Як виявити цукровий діабет? Які здати аналізи при підозрі на діабет?  Діагностика цукрового діабету обов’язково включає наступні аналізи:

1. Глюкоза натще в плазмі крові

Відповідь на питання “Як називається аналіз на цукор?”. Ще одна назва — “аналіз крові на глюкозу”. Дані глюкометра вважають не настільки надійними, тож аналіз проводять на лабораторному обладнанні.

Як здавати: натщесерце (8–14 годин голоду), беруть із вени.

Нормальні показники: у здорової людини рівень глюкози в плазмі — до 6,1 ммоль/л. Значення у межах 6,1–7 ммоль/л означає порушення глюкози натще і говорить про преддіабетний стан. При рівні понад 7 ммоль/л діагностують діабет.

2. Глюкозотолерантний тест

Ще один аналіз крові при цукровому діабеті. Проводять, коли пацієнт має ризики діабету або потрібно встановити кінцевий діагноз.

Як здавати: натщесерце (8–14 годин голоду). Три дні до аналізу харчування і прийом ліків має бути звичним, інакше можна отримати хибний результат. Безпосередньо перед тестом не рекомендують збільшувати фізичну активність та заборонено курити. Кров із вени беруть двічі: до та через 2 години після прийому 75 г розчиненої у воді глюкози.

Нормальні показники: у здорових людей перший аналіз має значення до 6,1 ммоль/л, другий — до 7,8 ммоль/л. Збільшені показники означають порушення вуглеводного обміну.

3. Глікований гемоглобін або НвА1с

Не менш важливий аналіз на цукровий діабет. Результат аналізу відображає середній рівень цукру в крові за останні 3 місяці.

Показник здорових людей зазвичай не більше 5,7 %. Значення понад 6,5 % вказують на діабет.

Тож, досліджень на діабет є кілька, і це не просто “здати аналізи на цукор”.

Аналізи при діабеті для оцінки компенсації

1. Глікований гемоглобін

Це обов’язковий аналіз для контролю рівня глюкози в крові в людей із порушеннями вуглеводного обміну. Більшості людей із діабетом потрібно тримати показник на рівні 6,5–8 %. Такий діапазон значень називають цільовим рівнем. 

Цільовий рівень залежить від віку, ступеню тяжкості діабету, ускладнень, схеми цукрознижувальної терапії та інших факторів. Ви можете дізнатися свій у лікаря.

Здавати НвА1с необхідно щонайменше двічі на рік. А якщо лікар ще підбирає схему лікування або пацієнт перебуває на інсулінотерапії, — кожні 3 місяці.

2. Тиреотропний гормон (ТТГ)

Це гормон гіпофіза, що стимулює роботу щитовидної залози.

Його аналіз призначають при наявності супутніх захворювань щитовидної залози. При прийомі тироксину ТТГ потрібно здавати влітку і взимку для можливої корекції дози препарату.

Другорядні аналізи при ЦД 2-го типу

Інсулін — гормон, що регулює рівень глюкози в крові, бере участь в обміні інших вуглеводів та жирів. У більшості людей із надлишковою вагою, предіабетом та діабетом 2 типу наявна інсулінорезистентність. Це означає, що гормону в крові багато, але тканини організму не чутливі до нього. У такому випадку аналіз буде не інформативний. Здавати тест так само немає сенсу, якщо пацієнт приймає метформін для зниження інсулінорезистентності. 

Проінсулін — молекула, що складається з інсуліну та характеризує функціональність бета-клітин підшлункової залози. Має низьке діагностичне значення.

С-пептид — фрагмент проінсуліну, що так само допомагає оцінити роботу підшлункової залози. Здавати аналіз має сенс для встановлення типу цукрового діабету. У день аналізу також потрібно здавати глюкозу, адже їхні концентрації залежні. Чим вища глюкоза, тим нижчий С-пептид. При діабеті 2 типу аналіз не інформативний.

Індекс Хома — маркер інсулінорезистентності. Його значення майже завжди підвищені при надлишковій масі тіла. Можна провести схожий аналіз вдома — виміряти окружність талії. Талія понад 80 см у жінок та 94 у чоловіків — ознака метаболічного синдрому та можливої інсулінорезистентності. Такий аналіз немає сенсу здавати людям, що приймають метформін.

Фруктозамін — показник, що відображає зміну рівня глюкози за останні 2–3 місяці. Але аналіз на глікований гемоглобін більш точний та інформативний.

Бажаємо вам міцного здоров’я! Здавайте аналізи правильно!

Поширити у Facebook