Вже майже готово!
© 2019 · сайт корпорації Arterium

Найчастіші питання

Для Вас ми зібрали найчастіші та найактуальніші питання, а також відповіді на них.
Із якого віку дітям дозволяється вживати цукор і в якій кількості?

Дітям краще отримувати цукор із натуральних продуктів (фрукти, ягоди). Варто пам’ятати, що цукор не містить корисних елементів, а надмірне його вживання зумовлює розвиток карієсу, ожиріння, захворювань шлунково-кишкового тракту, дисбіозу кишечника.

Норма споживання цукру для дітей – 10 г на добу (2 чайні ложки «без гірки» або одна десертна ложка «без гірки»).

Вміст фруктози в 100 г продукту:

 • яблука, ананаси, ківі, абрикоси – 2 ложки цукру;
 • виноград - 4 ложки цукру;
 • малина, чорниця, томати - 1 ложка.

Продукти із низьким вмістом цукру:

 • авокадо – 1 г;
 • журавлина (1 склянка) – 1 г;
 • малина (невеличка чашка) – 4 г;
 • ожина (невеличка чашка) - 7 г;
 • полуниця (1 склянка) - 8 г.
Яка ймовірність розвитку цукрового діабету в онуків, якщо дідусь мав діабет 2 типу?

Одна з груп ризику виникнення цукрового діабету – наявність цього захворювання у родичів першого ступеня споріднення. У деяких наукових публікаціях вказано, що існує певна закономірність: чим більше родичів людини мають діабет, тим вища ймовірність розвитку у неї даної патології (за умови, що усі мають однакову форму хвороби, тобто або діабет 1 типу, або діабет 2 типу). Також доведено, що вірогідність успадкування ЦД за чоловічою лінією (наприклад, від батька, дідуся) суттєво вища, ніж за жіночою. Ймовірність успадкування ЦД 2 типу вища (до 80% за наявності ЦД 2 типу у родичів першого ступеня) порівняно з ЦД 1 типу (3-5%, якщо на діабет страждає один із батьків, та 6-10%, якщо хвороба діагностується  у матері і в батька).

Як не захворіти справжнім діабетом, якщо на останніх тижнях вагітності виявлено гестаційний діабет?

Гестаційний діабет – ускладнення вагітності – розвивається у 2,5-3% випадків і зникає у середньому через 6 тижнів після народження дитини. Висока ймовірність того, що цей стан виявлятиметься і під час наступних вагітностей.

У 25-50% жінок із гестаційним діабетом згодом виникає цукровий діабет 2 типу. Гестаційний діабет не успадковується. Якщо за допомогою лікування у матері хворобу було компенсовано, небезпеки захворіти для дитини немає. З метою профілактики діабету 2 типу необхідно дотримуватися принципів раціонального харчування, зокрема зменшити споживання так званих швидких вуглеводів (кондитерських виробів, солодких напоїв), дотримуватися активного способу життя, контролювати рівень глюкози в крові та глікозильованого гемоглобіну.

Чи є шанс вилікувати діабет за допомогою стовбурових клітин?

На жаль, подолати діабет неможливо. Набагато простіше, дешевше та ефективніше – попередити хворобу. Якщо ж вона вже виникла, необхідно контролювати стан пацієнта, аби уникнути небезпечних ускладнень.

Щороку у різних країнах світу проводиться багато клінічних досліджень, мета яких – відшукати, як поліпшити результативність терапії діабету. Здійснювалися наукові роботи з використанням стовбурових клітин у лікуванні хворих на діабет 1 типу: вчені перетворювали стовбурові клітини у нормально функціонуючі бета-клітини підшлункової залози, які виробляють інсулін та розташовуються в острівцях Лангерганса.

Однак проблема полягає в тому, що ЦД 1 типу – аутоімунне захворювання. Підшлункова залоза сприймається організмом як чужорідний орган, проти неї виробляються антитіла, що призводить до руйнування бета-клітин. Оскільки саме ці клітини синтезують інсулін, спочатку рівень даного гормону зменшується, а потім виникає абсолютний його дефіцит.

Навіть успішна пересадка стовбурових клітин не гарантує позитивного результату, адже вони перетворяться у бета-клітини. Організм реагуватиме на них як на чужорідні і знищить їх за допомогою антитіл.

Чи відновлюється чутливість ніг у хворих на діабет?

Порушення чутливості кінцівок (як рук, так і ніг), судоми, раптовий різкий біль, відчуття поколювання, печіння і «повзання мурах по шкірі», які визначають медичним терміном «парестезія», є проявами діабетичної полінейропатії – ускладнення діабету.

Причина її виникнення – тривала гіперглікемія (підвищений/високий рівень глюкози в крові). У таких випадках, перш за все, потрібно знизити концентрацію глюкози, розпочавши (якщо це ще не було зроблено) або скоригувавши терапію.

Терапію повинен призначати лікар! Препаратами з доведеною ефективністю у лікуванні діабетичної полінейропатії є альфа-ліпоєва кислота, вітаміни групи В, у разі тяжких форм використовують габапентин, прегабалін та ін. (спочатку призначають низьку дозу, потім її поступово підвищують до максимальної, а згодом повільно знижують до початкової). Після того, як біль зник або суттєво зменшився, препарат відміняють.

Які переваги та недоліки мають мед, фруктозовмісні продукти, інші цукрозамінники порівняно з цукром?

Говорячи про солодощі з пацієнтами, які мають цукровий діабет, на думку спадає фраза: «Поховай солодке, інакше воно поховає тебе! Солодке вбиває!».

Рецептори язика однаково сприймають будь-який солодкий продукт (глюкозу, фруктозу), у відповідь на цей стимул підшлункова залоза виділяє інсулін, проте у хворих на діабет його кількість, як правило, недостатня; відповідно концентрація глюкози в крові перевищуватиме норму.

Якщо організму потрібна глюкоза, печінка здатна утворювати її з різних продуктів. Природні джерела глюкози - фрукти, ягоди, мед. Фруктоза міститься в бджолиному меді, винограді, хурмі, грушах, кавунах.

Солодощі на основі фруктози, призначені для хворих на діабет, - маркетинговий хід. Фруктоза солодша за глюкозу в 1,7 раз, до того ж їх споживання супроводжується більш значним і тривалішим підвищенням рівня глюкози крові.

Важливо!

 • Після прийому фруктози її рівень залишається незмінним протягом 6 годин.
 • Фруктоза підвищує рівень сечової і молочної кислот, посилює ацидоз.
 • Фруктоза і сорбітол внаслідок гіперосмолярності можуть викликати пізні ускладнення цукрового діабету.

Виняток - цукрозамінники на основі стевії (рослина із солодкими листям). Їх можна вживати як підсолоджувач (не більше 1 таблетки на чашку чаю або кави).

Чим небезпечні продукти на основі фруктози для хворих на діабет?

Для успішного лікування та нормалізації рівня глюкози крові пацієнтам із діабетом слід назавжди відмовитися від солодощів. Вживаючи кондитерські вироби та цукор, знизити вміст глюкози крові до нормального рівня буде практично неможливо, а дози цукрознижувальних препаратів поступово збільшуватимуться, наближуючи хворого до призначення інсулінотерапії.

Справа в тому, що при потраплянні солодких продуктів на рецептори язика продукція інсуліну підшлунковою залозою збільшується на 40%. А ці рецептори однаково реагують на будь-який цукор (сахарозу, фруктозу). Фруктоза солодша за глюкозу в 1,7 рази. Її вживання у великій кількості не тільки викликає підвищення концентрації глюкози, а й негативно впливає на ліпідний обмін, артеріальний тиск; порушує чутливість тканин до інсуліну; підвищує рівень сечової кислоти (а це збільшує ризик подагри).

Як фізичні вправи впливають на концентрацію глюкози в крові за наявності у людини цукрового діабету?

З різних причин після вправ у людей з цукровим діабетом рівень глюкози в крові може підвищуватися або знижуватися. Якщо концентрація глюкози у крові не перевищує норму, під час фізичного навантаження середньої інтенсивності кількість глюкози, що виділяється в кров печінкою, і кількість глюкози, яка споживається м’язами, врівноважуються; рівень цукру в крові при цьому залишається стабільним. У разі короткочасних інтенсивних навантажень (наприклад, під час швидкої пробіжки за автобусом і т. ін.) м’язи та печінка можуть вивільняти запаси глюкози для використання її як джерела енергії. При тривалому помірному навантаженні м’язи використовують майже в 20 разів більше глюкози, ніж за нормальних умов. Це знижує рівень цукру в крові.

Інтенсивні фізичні вправи можуть викликати і протилежний ефект: значно підвищувати рівень глюкози в крові при інсулінорезистентності або дефіциті інсуліну.
Печінка, отримавши сигнал про голодування клітин, утворює додаткову глюкозу. Але і ця глюкоза не потрапляє всередину клітини через інсулінорезистентність і/або дефіцит інсуліну. Спостерігається залежність: чим вища інтенсивність навантаження, тим більше глюкози надходить у кров. До того ж організм сприймає інтенсивні навантаження як стрес і вивільняє стресові гормони, які «повідомляють» організму про необхідність підвищити рівень цукру в крові, щоб забезпечити м’язи енергією.

При цукровому діабеті надмірні фізичні навантаження можуть спричинити різке підвищення концентрації глюкози в крові. Якщо показник глюкози в крові перевищує 13-15 ммоль/л, навіть помірна фізична активність може спровокувати посилення гіперглікемії та появу запаху ацетону при диханні, ацетону в сечі.

Як підібрати фізичні вправи при цукровому діабеті? Як правильно їх виконувати?

Існує кілька простих рекомендацій.

 • Збільшуйте інтенсивність навантаження поступово.
 • Обов’язково включайте в комплекс дозовані силові вправи, оскільки вони істотно підвищують чутливість до інсуліну.
 • Фізичні вправи можна чергувати з йогою. 
 • Навантаження не повинні викликати втоми.
 • Хворим рекомендовані регулярні аеробні фізичні навантаження середньої інтенсивності (прогулянки пішки, плавання, рівнинні лижі, велосипед) тривалістю 30-45 хвилин 3-5 разів на тиждень, а також будь-який прийнятний комплекс фізичних вправ.
Консультація експерта
Залишились питання? Запитайте особисто у експерта!
Ольга Орлик

Провідний лікар-
ендокринолог, дієтолог,
кандидат медичних наук.

Понад 10 років Ольга
допомагає людям
побороти діабет.

За цей час вона помітила, що здебільшого проблема людей, зокрема, молодих хлопців
і дівчат, це відсутність сили волі!